Бъчварят Генчо Къргов е най-обаятелната личност от поредицата хаинчани, борели се против турските угнетители, един от първите хайдути – отмъстители. Това се дължи на неговата беззаветна преданаст към народното дело , жертвоготовността му да бъде истински народен закрилник.
Една от важните привилегии на Колупчии като „войнишко село“ била тази, че турци нямали право да отсядат в него.Това обстоятелство способствувало за формирането и заоазването на свободолюбивия дун и борческо съзнание на неговите жители дори в най-трудните векове на турското владичество.
След кърджалииските размирици, както е известно, настъпват редица промени в структурата на османската държава.Голяма част от селищата загубили свиоте традиционни „привилегии“ , старите повинности били заменени с нови задължения.
Така в средата на 20-те годинни на миналия век в Колупчии се заселили първите турски семейства.Необезпокоявани от никого те скоро заели ключови позиции в селската управа и в техи ръце попаднали най-хубавите земи.
Новите заселници донесли много беди на българите от Колупчии.Турците от околните села ходели на лов в Хайнския балкан , вечер плъзвали из българските къщи и издевателствували над мирните селяни.Но противодействието не закъснява…
Един от първите хайдути отмъстители е мирния до тогава бъчвар Генчо Къргов.Наричали го Къргов , защоъо един от прадедите му дялал в планината дървени къргове-големи лопати за мятане на хляб в пеща.Това занятие упражнявали и неговите потомци.Генчо също правел къргове , каци , бурета , ракли.Развъждал гюлове , имал и малка воденица , останала от баща му.
Източници: gourkovo.hit.bg, връзка към пълнита статия – линк
nikolinavalentinova.blog.bg, връзка към пълнита статия – линк
Друг герой-хайдутин не от областта на легендите, забравен, не знам защо, от историята, е Генчо Къргов от с. Хаинето, или сегашното Гурково. Като си дошъл една вечер от гората, заварил трима турци, оскотели от пиене, насядали около огнището, а младата му невяста, смъртнобледа, им пече пиле на шиш. Кипнал буйният планинец, развъртял брадвата, надробил ги на късове и потънал в гората. Оттогава от Сливен до Калофер и от Стара Загора до Габрово малката му чета сеела мъст и отплата на тираните. На нея се приписва убийството на кърджалийския главатар Кара Феиз. Когато през 1829 година Дибич[1] минава Балкана, Генчо Къргов с четата си се присъединява към руската войска и ранен в крака, я придружава до Одрин. След оттеглянето на русите Генчо с много свои съселяни (35 коли минали Балкана през Твърдица) се преселват в Бесарабия, в с. Дермендере, където умира през 1883 г. Сега читалището в с. Гурково носи неговото име. В казанлъшкия музей се пази песен за Генчо войвода, който с дружината си се готви да нападне с. Мехрем бей — Сливенско.
Източник: Чудомир. Съчинения в три тома, № 3